15 Ocak 2014 Çarşamba

YAŞAMAK BİR AĞAÇ VE BİR ORMAN GİBİ..

YAŞAMAK BİR AĞAÇ VE BİR ORMAN GİBİ

Akın ÖNEN


“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” Nâzım Hikmet böyle diyor “Davet” şiirinde.

Ağacın hürlüğü ve Ormanın kardeşliği. Kimine göre ne ağaç hürdür ne de orman kardeşçe yaşar. Sonra sorular sıralanır ardı ardına.

Bir ağaç ne kadar özgürdür? Bir orman ne kadar kardeş olabilir? Orman için kardeşlik nedir? Hiç düşündüp sorguladınız mı? Ben düşündüm sordum kendi kendime.

Kocaman bir orman içinde de olsa bir ağaç, tek bir ağaç; kökü toprağa bağlı, salt toprak üstünde ve altında büyüyüp genişleyebilen, yerinden oynamadan duran bir ağaç, ne kadar özgürdür?

Sonra nedir özgürlük? İnsanlar gibi; doğru ya da yanlış, bildiğince konuşmak mı? Bağırıp çağırmak mı, kavga etmek mi, ıssızlıklarda sevişmek mi? Çalıp çırpmak mı, zengin olmak mı, her istediğine sahip olmak mı? İlle de ben mi? Yoksa koşup oynamak mı? Durmadan çalışmak mı? Büyüyüp dal budak salmak, çoğalmak mı?

Bütün bunların hepsi ya da biri bile olsa, Nâzım’ın şiirindeki ağaç özgürdür bence.

Şöyle bir düşünün. Ağaç toprağın altında dilediğince kök salmıyor mu? O kökler başka köklere karışıp, ağaçlar toprak altında sarılıp sarmalanmıyor mu? Yukarıda dalları çoğalıp uzadıkça uzayıp genişlemiyor mu? Uzadıkça, kardeş ağacın dalları ile birleşip, rüzgârla sallanıp söyleşmiyor mu? Bütün bunlar bir ağaç için özgürlük değil mi?

Hele o yaprakların sallanışındaki müzik… Hışır hışır hışırdaşırken, kim bilir neler söylüyorlar birbirlerine… Kimi zaman hızlanıp, sert dokunuşlarının sesleri yükseliyor. Kim bilir, belki de kendilerine değer vermeyenlerden yakınıyorlardır. Kimi zamanda bir şiirin, bir türkünün ve şarkının büyülü dizelerine ses oluyorlardır.

İnsanların kendilerini bir telgraf direği olarak görmelerine kızıyorlardır belki de. Belki bir yelkenli direği olmayı özleyip, uzak denizlere açılmak özlemiyle yanlar da vardır. Ağustos güneşi ve poyraz ile kavrulurken, birden güz yağmurlarıyla ıslanmak ne güzeldir kim bilir? Dağ esintileriyle serinlemiş yağmurun sularıyla yaprağını ve gövdesini yıkamak, sonra o suları toprağa katıp, onu beslemek ve derelere, göllere ulaşmasını sağlamak ne güzel.

Hele dal dala salınışları, fırtınalarda çağlayışları, dallarına yuva yapan kuşlarla, üzerlerindeki börtü böcekle söyleşileri. Hepsi birbirine o kadar iç içedirler ki; dostça , kardeşçe yaşamak bu değil mi?.
Kimi ormandadır, “Kimi bir ceviz ağacıdır Gülhane parkında.”

“Yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var. / Yüz bin elle dokunurum sana, İstanbul'a. / Yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım. /Yüz bin gözle seyrederim seni, İstanbul'u. / Yüz bin yürek gibi çarpar yapraklarım. 
/ der.

Ama ne sen farkındasındır onun, ne de polis. Oysa onun derdi farkında olunmaktır. Ağaç ağaç olduğunun farkına varılmasını ister. Çünkü kendisine dokunulmasından, kesilmesinden, toprağından koparılmasından değil, gölgesinde oturulmasından hoşlanır, bir de şiirlerde insanlığa örnek alınmasından.

Sonra şöyle bir silkinesi gelir ağacın ve seslenir Nâzımca; “Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan / Bu memleket bizim! / Bilekler kan içinde, dişler kenetli ayaklar çıplak / Ve ipek bir halıya benzeyen toprak / Bu cehennem, bu cennet bizim! / Kapansın el kapıları bir daha açılmasın / Yok edin insanın insana kulluğunu / Bu davet bizim! / Bu hasret bizim!”…

Yaşamak bir insan gibi tek ve hür ve bir toplum gibi kardeşçesine…
Ne yazık ki bu hasret yeniden, bir kere daha hasretimiz bizim. 


-ALINTIDIR..

3 yorum:

Mommyslifetime dedi ki...

Merhaba

Bloğunuzu çok beğendim ve takipçiniz oldum. Sizi de bloğumda takipçi olmaya beklerim. Sevgiler
http://mommyslifetime.blogspot.com/

selçuk ışlamaz dedi ki...

DROPSHİPPİNG VERSİYONU İLE YÜKSEK KAZANÇ ELDE ETMEK SİZİN ELİNİZDE!

Dropshipping E-ticaret sitenizi hemen kuralım, tedarik, lojistik, personel, maliye ve teknik problemler gibi tüm zahmetli ve riskli işleri biz yapalım siz tüm bunlarla uğraşmadan ve maliyete katlanmadan tanıtım yapın ve sanal mağazanızın satış yapmasını sağlayarak kazanın. Üstelik arzu ederseniz kendi e-ticaret mağazalar zincirinizi de kurarak kazancınızı katlayabilirsiniz!

Sanal Mağaza Satış

Alış Veriş Mağazanızı Kurmak Satış Yapmak İsterseniz Mağaza Satış Destek Hattı 0 544 636 48 43'ü Arayın..

1500 den Fazla Sanal Mağaza Satışı Yaptık ve Satmaya devam Ediyoruz...

Aktif Çalışan ve Örnek Mağazalar : www.e-sosyetepazari.com ve www.aktifstore.com

Sanal Mağaza Satış Sitesi

www.aktifstore.com Sitesini Almak İsterseniz www.sanalmagazasatis.com Sitesinden

Just And Fast T-UP Versiyon Katılım Formunu Doldurunuz...

www.e-sosyetepazari.com Sitesini Almak İsterseniz Mağaza Satış Destek Hattı 0 544 636 48 43'ü Arayınız...

Yada SMS Mesaj Yazın: Adınız Soyadınız T.C. No. E-Posta Adresiniz Yazın 0 544 636 48 43'e Mesaj Atın... E-Posta Adresinize Kayıt Linki Geleçektir...

Sanal Mağaza Paketlerini www.selcuktelekom.net tende Alabilirsiniz...

100.000 + Ürün Seçeneği Türkiye'nin En Büyük İdeal Online

Sanal Mağazası www.e-sosyetepazari.com ve www.aktifstore.com Alış Verişte Arzuladığınız Her şey Burada...

Her 5 Dakika'da Bir Ürün Satan Lider Firma

Her gün bir toshiba marka bilgisayar hediyemiz dir..

Gün İçerisindeki 1000.i Siparişe toshiba pc hediyemiz Bugüne Kadar 2500 'den fazla Pc Dağıttık Birinide Sen Alabilirsin...

100 tl Üzeri Alış verişlerde Geçerlidir...

HEDİYEMİZ...

www.e-sosyetepazari.com/satellite-p50t-a-114-i7-3630qm-8-gb-750-gb-2-gb-vga-15.6-win-8.html


7/24 TL YÜKLEME VE FATURA ÖDEME SİSTEMİ

Kontur Yükleme, Fatura Ödeme, Toplu SMS, HGS, Sigorta İşlemleri,

Adsl, Digitürk, D-Smart vb, Ürün Abonelik Başvuru İşlemleri Daha Bir Çok Yenilikler www.selcuktelekom.net de

3 yıldır 2.000 den fazla Okulun ve 5 yıldır 10.000 den fazla firmanın sms hizmetini sağlıyoruz. Tecrübemiz ve sağlam alt yapımızla en kaliteli hizmeti size sunmaktan kıvanç duyarız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ...................

Web : www.selcuktelekom.net
Web : www.aktifstore.com
Web : www.e-sosyetepazari.com
Web : www.ilanversatalim.com İlan Yayın Sitemiz Yayına Başlamıştır... Tüm İşlemler Üçretsizdir...

ukash dedi ki...

Merhaba

Bloğunuzu çok beğendim ve takipçiniz oldum. Sizi de bloğumda takipçi olmaya beklerim. Sevgiler

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...