5 Nisan 2013 Cuma

ANNE ADAYLARININ DİKKATİNE !! BESLENME UYARILARI BURDA.


Yakın arkadaşım seda bebek bekliyor bu güzel haber bizi çok mutlu etti,bedir ve hocalar ailelerine yeni bir üye daha katılıyor.Alışverişlerimiz şimdiden başladı :) onu merakla beklerken seda için bir blog yazmalıyım dedim beslenme uyarıları, anne adaylarına tavsiyeler ve dahası burda..
BESLENME UYARLARI;
Bebeğin Sağlıklı büyüme ve gelişmesinin annenin sağlığı ve beslenmesi ile doğru orantılı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Yıldız Arslan, "Anne adayları, ilk aylarda görülen bulantı ve kusmaya karşı, galete, grisini, peynir ve salatalık tüketmeli, çok yağlı, bahartlı, kükürtlü yiyeceklerden uzak durmalı" dedi.
Gebelik öncesi vücudun besin ihtiyacını dengede tutmanın, aynı zamanda bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak için önemli olduğuna dikkat çeken Fatma Yıldız Arslan, "Besin gereksinimini karşılamak, bebeğin gelişiminin yanı sıra anne sağlığı içinde önem taşıyor. Artan Protein ve enerji gereksinimi, hele hele de ağır işte çalışan kadınların da ihtiyacı olan besinlerin karşılanamaması annenin zayıflamasına neden oluyor. Gebelik döneminde bebekte demir ve kalsiyum gibi Mineraller depo edilir. Dolayısıyla annenin bu minerallere gereksinimi artar" diye konuştu.

SAĞLIKLI BESLENMENİN FAYDALARI ;
Arslan, anne adayının doğru beslenmemesi durumunda düşük ağırlıklı doğum, ölü doğum, bedensel ve zihinsel özürlü doğumlar ve düşükler gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Kendi sağlığında da Kansızlık, tansiyon problemleri, Su tutumunun artması, kemik ve diş problemleri, zayıflama ve aşırı kilo alma gibi problemler görülüyor. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için, normal sınırlar içerisinde kilo almak, doğum sonrası formu korumak için dengeli bir beslenme alışkanlığı şart. Bu tür dengeli beslenme alışkanlığı ile gebeliğe has şikayetlerde azalma, bebeğinizin istenen kiloya ulaşması, rahat bir doğum ve loğusalık dönemi geçirmek, doğum sonrası sütün yeterli ve kaliteli oluşabilmesi, gebelik ve emziklik dönemlerinde sık görülen demir eksikliği anemisi gibi şikayetlerin azalmasını sağlar" şeklinde konuştu.

Diyetisyen Arslan, normal kilodaki bir anne adayının gebelik sırasında ortalama 9 - 13 kilogram arasında almasının uygun olduğunu belirterek, "Gebeliğin ilk üç ayında kilo alımının 0.5 - 1 kilogram, son aylarına doğru da 1 - 1.5 kilogram arasında olması gereklidir. Eğer anne adayı zayıfsa bu ortalama 14 - 16 kilogram, kilolu ise ortalama 5 - 6 kilogram olabilir" dedi.

ANNE ADAYLARINA TAVSİYELER ;
Diyetisyen Arslan'ın annelere yönelik tavsiyeleri ise şöyle:"Düzenli beslenin ve yemek saatlerini aksatmayın. Günde en az 15 dakika-yarım Saat arası yürüyüş yapın. Yemeklerden sonra bir süre dinlenmeyi unutmayın. Özellikle ilk aylarda sık görülen bulantı vekusma durumlarında galete, grisini, peynir, salatalık gibi besinler fayda sağlayacağı için tüketmeye özen gösterin. Çok yağlı baharatlı, kükürtlü, kokulu (lahana, karnabahar, pırasa, Kereviz gibi)yiyecekler bulantı ve kusmayı artırabileceği için bu besinleri ayrı bir yerde pişirin veya yemeklere azar azar ilave ederek hazırlayın. Makarna, sebze gibi yiyecekleri haşlandıktan sonra Suyu dökülmeden tüketin. Hazır gıdalardan kaçının (hazır çorba, hazır meyva suyu vs.). Doğal besin tüketin. Mevsimi olmayan sebze ve meyvelerden kesinlikle uzak durun. Bu dönemlerde sık görülen kabızlığın önlenmesi için bir bardak ılıkSuyun içine bir tatlı kaşığı Sıvı yağ ilave edip için. Kayısı, Erik veya bu meyvelerin marmelatlarından tüketin. Ayrıca bulgur, sebze,meyve ve kurubaklagil gibi posalı yiyeceklerden yiyin. Meyveleri kabuklarını soymadan yemeye çalışın. Salam, sucuk, sosis gibi katkı Maddeleri çok bulunan yiyecekleri fazla tüketmeyin. Mutlaka iyotlu Tuz kullanın. Ödem, preklemsi, Hipertansiyon gibi problemleriniz varsa tuzsuz yiyin. Bir günde ortalama 3 su bardağı süt veya yoğurt; 3 kibrit kutusu peynir, 1 haşlanmış yumurta; 3 köfte büyüklüğünde et, tavuk veya balık; 1 porsiyon kurubaklagil veya pilav makarna; 6 - 7 ince dilim ekmek; 3 porsiyon sebze yemeği; 3 - 5 porsiyon meyve yiyin. Kilo fazlası varsa yağda kızartmalar, Hamurişleri, ağır tatlılardan uzak durun. Günde ortalama bir silme avuç kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz ) tüketin." İHA

                                                   SAĞLIKLI GÜNLER..


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...